Apple, Beats Audio’yu Satın Aldı!

0
45 views

Beats Audio apple satın aldı

Beats Audio, Apple tarafından satın alındı. Artık Beats Audio, Apple’ın oldu.

Yaklaşık son bir aydır internette çıkan haberlere göre Beats Audio ile Apple arasında bir yakınlaşmanın olduğu ve firmalar pazarlık masasına oturduğu anlaşılıyordu. Apple, oldukça hızlı davranarak, sürpriz olmasa da Beats Audio’yu resmen satın aldı.

Beats Audio, Ne Kadara Apple’ın Oldu?

Son pazarlıklarda masaya 3.4 milyar dolar rakamı ile oturan Apple ve Beats, yapılan sıkı pazarlıklar sonucunda 3 milyar dolara anlaştılar. Böylece Apple, Beats Audio’yu 3 milyar dolar gibi ciddi bir rakama satın almış oldu. Dünyanın en değerli ilk iki şirketinden biri olan Apple’ın rezervinde 160 milyar dolar seviyesinde bir para bulunuyor. Bu mevcut rakamların yanında 3 milyar dolar küçük gibi gözükse de, Beats hamlesi Apple’ın bu zamana kadar ki en pahalı alışverişi.

Apple, Neden Beats Audio’yu Satın Aldı?

Şirketin CEO’su Tim Cook, yaptığı açıklamada satın almanın sadece müzik ile alakalı olduğunu duyurdu. Fakat gelen daha önceki bilgilerden de öğrendiğimiz gibi Apple, Beats Audio beraberliğinden sonra plak şirketleriyle daha güçlü bir şekilde masaya oturacak.

Beats Audio apple

iTunes’u genişletmek için plak şirketleriyle masaya oturan Apple’ın bu hamlesi bakalım masada firmanın elini ne kadar güçlendirecek?

Apple’ın Beats’i satın almasındaki sebep sadece bu değil. 3 ayda neredeyse 1 milyar dolar gelir elde eden büyük bir firma olan Beats Audio, Apple için para kazandırmaya devam edecek.

Ayrıca Beats’in çevirimiçi müzik hizmetlerinde de 111 bin seviyesinde kullanıcı mevcut. Yani bu rakam çok olmasa da, azımsanmayacak seviyede. Ayrıca Beats’in platformundaki müzik severlerin de gerçek müzik sever olduğu ve satın almalardan da kaçınmadıklarını hatırlatalım.

Satın alma sonrasında Beats’in başındaki ünli isimlerden Jimmy Iovine ve Dr. Dre, Apple’a geçecekler. Artık Apple çalışanı olacak olan ikili, bakalım yeni firmalarına neler katacaklar? Zamanla göreceğiz.