Ekko İnceleme

0
69 views

League of Legends‘a yeni gelecek olan suikastçı şampiyonumuz Zamanı Kıran Çocuk Ekko incelemesi ile karşınızdayız.

Ekko Oyun Tarzı

Ekko, Zaun’un karanlık arka sokaklarında dahice icatlarını kullanarak hayatta kalan zehir gibi asi bir sokak çoçuğu. Oyunda ise Ekko kurnazlığı ve kitle kontrol araçlarıyla hedeflerini faka bastırıp bir anda onların tepelerine binebilen bir solo koridor suikastçısı.

Ekko’nun Yenetekleri

Pasif: Z- Kapsülü Rezonansı

Ekko yetenekleri ve otomatik saldırıları ile hasar verdikçe rakiplerinin üstünde rezonans yükleri biriktirir. Yükler birkaç saniye içinde sıfırlansa da Ekko’nun hedefe hızlı bir şekilde 3 kez saldırması bu yükleri tetikler ve fazladan hasar vererek hedefi yavaşlatır. Bu durum minyonlar ve canavalar için böyleyken; rakip şampiyonlarda tetiklendiğinde ise aynı hasar ve yavaşlatmanın yanı sıra Ekko‘ya kısa süreli bir hız artışı verir.

Ekko aynı anda birden çok hedef üzerinden rezonans yükü biriktirebilir. Ancak bu yükler tetiklendikten sonra aynı hedef bir süreliğine yük tutmaz hale gelir.

Q- Kurmalı Kapan

Orta menzilli bir yetenek atışı olan bu kapan aynı zamanda onun temel hasar ve dürtme yeteneği. Ekko‘nun hedef yöne doğru fırlattığı elektronik kapan geçtiği yoldaki tüm rakiplere hasar verir. Kapan menziline ulaştığında veya bir rakip şampiyona isabet ettiğinde açılır ve içindeki rakip birimleri yavaşlatan büyük ama kısa süreli bir alan oluşturur. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Ekko’ya geri döner ve dönerkende yoluna çıkan tüm rakiplere fazladan hazar verir.

İpucu: İyi nişan alırsanız koridor rakibinize iki kez hasar  verebilirsiniz. Bunu aklınızda tutup kurmalı kapanla agresif oyunlar kovalayın. Kapanı isabet ettirdikten sonra yetenek sayesinde yavaşlatılmış rakibinize yaklaşıp pasiflerinizi tetikleyerek o canından bezdirin.

W- Paralel Yakınsama

Paralel Yakınsama hem pasif hemde aktif özelliklere sahip. Pasif olarak Ekko’nun normal saldırılarının canı azalmış hedeflere ilave hasar vermesini sağlıyor. Buna minyonlar, canavarlar ve tabiki şampiyonlar da dahil.

Yeteneği kullandığında hedef konuma bir zamanzingo yollar ve kısa bir duraklamanın ardından patlayan bu kapsül büyükçe bir yavaşlatma küresi oluşturur. Küre birkaç saniye sonra yok olur. Ancak Ekko öncesinde içine girebilirse patlayan küre ona kısa süreli bir kalkan verir. Daha da güzeli Ekko küreyi patlattığı esnada küre içinde kalan rakipler birkaç saniyeliğine sersemler.

Ekko’nun rakipleri onun Paralel Yakınsama’yı kullandığı anı görebilsede hedef aldığı bölgeyi alanın belirdiği son ana kadar göremezler.

İpucu: Paralel Yakınsama’yı kaçarken yolunuzun üzerine atın. Kalkanın verdiği koruma gelen hasara rağmen hayatta kalmanıza yardımcı olurken yavaşlatma etkisi de rakiplerinizin size yetişmesini zorlaştırcaktır.

E- Zaman Sıçraması

Zaman Sıçraması kullanıldığında hedef bölgeye doğru sabit bir mesafe boyunca atılır bir sonraki normal saldırı için ek menzil kazanır. Bu atılmayı takip eden ilk normal saldırısında Ekko, hedefini yanında belirip ona ilave hasar vererek büyü ve vuruş etkilerini tetikler.

İpucu: Ekko, Zaman Sıçraması’nın her iki aşamasında da duvarlardan geçebilir. Zaman Sıçramasının işlevleri saymakla bitmiyor. Duvarlardan geçebilir, kırılgan bir rakibi aradan çıkartırken onun beceri atışlarını savuşturabilir. Ya da canınızı seviyorsanız kaçmak için kullanabilirsiniz.

R- Kronokırılma

Yetenek hazır olduğunda Ekko tam 4 saniye önceki konumunda kendi görüntüsünü oluşturur. Ulti kullanıldığında ise geçmişten gelen görüntünün o anki konumuna ışınlanarak yakındaki tüm rakiplere yüklü hasar verir ve kaybettiği canın bir kısmını geri kazanır.

Yerde beliren iz Ekko’nun Kronokırılma‘yı kullanırken nereye gideceğini görmesi açısından oldukça kullanışlıdır. Fakat bu izi Ekko’ya görüşü olan dost ve rakip şampiyonların da görebildiğini unutmamak lazım.

Ekko, Kronokırılma’yı kullandığı anda kısa süreliğine hedef alınamaz ve hasar görmez hale gelir. Tekrar ortaya çıktığında ise geçen 4 saniyede aldığı hasar oranında kendini iyileştirir.

İpucu: Kronokırılma’yı çatışmanın göbeğine dalmak yada ters giden bir takım savaşından sıvışmak için kullanın.

Kombolar

Ekko yeni nesil çatışma suikastçılarından. Yani çoğu suikastçı gibi tek atmaktan ziyade normal saldırılarına destek olabilecek bolca kitle kontrolüne ve farklı araçlara sahip.

İpucu: Ekko, çatışma başlatmak için oldukça kırılgan. Ancak yetenek seti sayesinde çatışma başlatabilen takım arkadaşlarına zemin hazırlamakta üzerine yok.

Kombo-1: Öncelikle çatışmanın olmasını istediğiniz noktaya Paralel Yakınsama’yı gönderin. Yavaşlatma küresi belirene kadar ön saflardaki dostların rakibin üzerine havaya sıçratma, sersemletme, ayı, bola artık elde ne varsa atıp onları oyalamalı. Küre oluşur oluşmaz Zaman Sıçraması ile sersemletme etkisini tetikleyin ve kalkanızı da alarak rakibe tüm gücünüzle saldırın.

ekko-combo-1

Kombo-2: Hani bazen vadide kendi halinizle takılıp minyonunuza altınınıza bakıp gözünüzün ucuna canı az kırılgan bir rakip şampiyon takılır ya, işte rakip takıma çaktırmadan bu hedefi aradan çıkarmak için yapmanız gerekenler; Zaman Sıçraması’yla ileri atılıp yeteneğin ikinci kısmıyla da mesafeyi kapatın. Ekko, W’sunun pasifi sayesinde canı az kalmış rakipleri bi anda yokedebilir. Skoru alınca Kronokırılma ile oradan uzaklaşın. Klonun yanlışlıkla kaçmak istediğiniz nokta yerine o anki konumunuzda olmamasını daikkat edin.

ekko-combo-2

Kombo-3: Son olarak kaçarken rakibe saldırma için kullanabileceğiniz güzel bir kombodan bahsedelim.

W’nuzu 4 saniye sonra izinizin olacağı tarafa doğru atın, rakip takım alana girdiğinde Kronokırılma ile kendinizi tekrar içeri sokun. Böylece sersemletmeyi tetikleyip yüklü miktarda hasar verebilirsiniz.

ekko-combo-3

Oynanış;

Dikkatli olursanız rakiplerin bekleme sürelerini kendi avantajınıza dönüştürebilirsiniz. Daha ikinci seviyeden rakibi koridorda zorlayın kapanla rakibi uzaktan dürtüp minyon biçmek rahatınıza gelse de zamanı geldiğinde saldırgan oynamaktan çekinmeyin.

Kronokırılma sayesinde Ekko, gitti dediğiniz çatışmalara bile geri dönüp durumu tersine çevirebilir.

Takımla birlikte hareket etmeye başladığınızda Paralel Yakınsama ile rakibe tuzaklar kurabilirsiniz. Eğer harita görüşleri yoksa doğrudan kürenin etkilerine maruz kalıp kolay lokma olacaklardır.

ekko-oynanis

Bu noktada hazır konusu açılmışken rakibin hamlelerini öngörebilirseniz. E’nin aniden yaklaşma özelliği sayesinde üstünüze gelen yetenekleri kolayca savuşturabilirsiniz.