Hayaller ve Gerçeklik

0
58 views

İnternet üzerinden dünya’nın dört bir yanından kullanıcıların oynayabileceği online (çevrim içi) bir role-playing(rol yapma) oyunudur. Popmundo 2004 yılında internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu ve ilk zamanlar ismi “Popomundo” idi. Daha sonra “Popomundo” ismi bazı ülkelerde yanlış anlaşılmalara yol açtığı için, ispanyolca popüler dünya anlamına gelen “Popmundo” olarak değiştirildi. Oyunun işleyişi aslında çok kolay, siz bilgisayar başında değilken bile hayat devam ediyor. Bu dünyada; bir çok öğe, önemli günler vs. içinde yaşadığımız dünya’dan etkilenilerek oluşturulmuştur. Tabi bunlar dışında geliştiricilerin, bu dünya için oluşturdukları senaryolarda vardır. Buna örnek olarak Ölüler günü, bu özel günde zombie vurabiliyorsunuz, içinizde ki avcılık yeteneğini keşfetmeniz için eşsiz bir fırsat diyebilirim.

brottsplan

Bu dünyada temel ve basit bir amaç belirlemek kolay değildir. Çünkü, iki farklı oyuncunun kişisel tercih ve konumlarına göre ‘yaşam tarzları’ bir diğerinden oldukça farklı olabiliyor. Kimi oyuncular oyunun, aktif müzisyenlik yolunda yoğunlaşmak, efsane ve başarılı bir grubun lideri veya sanatçısı olmak için uğraşabilicekken, bir başka kullanıcı ise, Doktor, Polis, Zombi Avcısı, CEO, İtfaiyeci ve birçok meslekte de başarılı olabilir. Bundan daha fazlasını isteyen kullanıcılar içinse bu seçim büyük bir ihtimalle, müzisyenlik’den yana olacaktır. Müzik endüstrisinde tanınan bir isim olmak için bir müzik grubu kurup veya üst sıralarda yeralan bir gruba katılarak efsane bir müzisyen olma yolunda ilerlemek olabilir.

seatle

Bu dünya aslında bilinmezliklerle doludur, desem yeridir. Nasıl oynanır? dediğinizi duyar gibiyim. Popmundo metin bazlı bir oyundur. Grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değildir. Oyun hiç bir zaman bir bilgisayara karşı oynanmaz, etkileşimde bulunduğunuz veya konuştuğunuz her kullanıcı sizin gibi dünyanın bir noktasından oyunu oynayan gerçek bir kişidir. Popmundo dünyasında tabi ki, Türk şehirleride mevcuttur. Türkiye’yi İstanbul, Ankara , İzmir ve Antalya şehirleri temsil ediyor. Türk şehirlerinden biri olan Ankara’nın şehir sayfasında ise sazlı, türk bayrak manzaralı bir fotoğraf yer alıyor. Gerçek hayatta yapamadığınız her şeyi bu oyun sayesinde yapabiliyorsunuz. Sadece oyunda yer alan, haftalık yayınlanan “It’s pop” isimli dergi’de oyundakı kullanıcılar tarafından oluşturulan makaleler, karikatürler ve röpörtajlar yayınlanmaktadır. It’s pop dergisi 29 dilde yayınlanır ve makale sayısı 100.000’i aşmış durumdadır. “It’s Pop” adlı haftalık dergi Perşembe günleri yayınlanır, örneğin bu gün oyuna girip etrafı kontrol ederek, kullanıcıların dergide yazdığı makaleleri, roportajları okuyup, yaptıkları karikatürlere bakarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Diğer kullanıcıların hakkınızdaki düşüncelerini öğrenmek, bulunduğunuz şehirde olan haftalık gelişmeleri takip etmek gibi oyun için önemli sayılacak işleri gözden kaçırmamak için idealdir.

chicago

Oyunda ne kadar zaman harcadığımız tamamıyla size bağlı olan bir durumdur. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız sakın üzülmeyin. Karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.

Oyun Geliştiriciler: Jonas Farnsworth, Billy Bob Samuels, Bernard Mackenzie
Biz: Abel Power ve Nicolas Flamel