League of Legends Şampiyon Güncellemesi “Tristana”

0
70 views

tristana

League of Legends‘ın saldırıcı güçü şampiyonu olan Tristana‘ya kapsamlı bir güncelleme geldi. Tristana‘nın yeteneklerinde, oynanışında, sesinde ve karakter modelinde değişiklikler yapıldı. Ayrıca şampiyonumuzun hikayeside değişti. Değişen hikayeyle beraber megling ırkından olan Tris, artık yordle oldu.

Tristana‘nın yeteneklerine gelecek olursak, hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Yeni teknikle karşımızdaki şampiyonları katletmeye çalışacağız. Değişen yeteneklerini;

Pasif: Tristana bir birimi öldürdüğünde, atışı patlayıp çevredeki tüm rakiplere hasar verir.

Aktif: Tristana yakınındaki bir rakibe ya da kuleye bir bomba yerleştirir. Bomba birkaç saniye içinde patlayarak hedefe ve çevresindeki tüm rakiplere zarar verir. Hedefe normal saldırılarla vurmak bombayı güçlendirip, patladığında fazladan hasar vermesini sağlar. Tristana ayrıca, Roket Atlayışı ile üstünde Patlayıcı Atış olan hedefe sıçrayıp fazladan hasar verebilir.

Oynanış notları – Vesh

Eski Trist, çok belirgin bir zayıflığı olmayan ve oyun sonunda aşırı güçlenen bir şampiyondu. Evet, gücü oyunun ortalarında azalıyordu belki; ama oyunun sonlarında coşan Kog’Maw, Vayne gibi diğer taşıyıcılarla karşılaştırıldığında, karşı takımın hedef alabileceği bariz bir zayıf noktası yoktu. Normal saldırıları delicesine uzun menzilli ve güçlüydü. Yakalansa bile, rakibi hatırı sayılır miktarda geri savurabilmesi ve uzun mesafeli sıçramasıyla derhal sıvışabiliyordu. Diğer şampiyon güncellemesi tasarımcılarıyla konuşarak, Tristana’yı gözü kara, Roket Atlayışı’yla çatışmalara dalınca bonus alan bir hale getirerek, onun skor aldığında yetenek bekleme süreleri sıfırlanan taşıyıcılar arasında farklılaşmasını sağladık. Oynanışını fazla güvenli hale getiren bazı güçleri ise çıkardık.

tristana yetenekleri

Artık sürekli sağ tıklayıp güvenli oynamak yerine, güçlü olduğu aralıkları yakalamak gerekecek. Belirli amaçlar doğrultusunda oynandığında, gücünde ani ve çok büyük artışlar olacak. Taban normal saldırı hızı, yine her seviye atladığında artacak. Ama bunun katacağı güçlendirme daha düşük olacak. Dolayısıyla, artık çok hızlı saldırıdan akıl almayacak kadar hızlı saldırıya terfi edemeyeceği için, Seri Atış yeniden önem kazanacak. Roket Atlayışı’nın taban hasarı düştü, ama hedefin suratının orta yerine inmeden önce Patlayıcı Atış’ı kullanabilirse eskisinden de fazla hasar verebilecek.

Patlayıcı Atış kullanımı bazı yeni ve ilginç kombolar da ortaya çıkardı: Artık bombayı rakibin ön saflarda duran tankına yerleştirip, birkaç normal saldırıyla gücünü arttırıp, sonra onu Gülle Atışı ile takım arkadaşlarının arasına fırlatabilirsiniz. Zilean’ın saatli bombasıyla Lee Sin’in tekmesi bir arada yani. Patlayıcı Atış, yeni Trist’in en temel yeteneklerinden biri: yeteneği doğru hedefe isabet ettirip Seri Ateş’i akıllıca kullanan iyi Trist oyuncuları, Roket Atlayışı’nı kullanmadan önce yeni E’nin gücünü devreye sokabilirlerse, Tristana’nın meşhur yetenek sıfırlama katliamlarını azami hasarla tamamlayabilecekler.

Tasarım notları – IronStylus

Tristana, -Vesh’in deyimiyle- bir topağa benzeyen o eski şampiyonlardan biriydi. Twitch gibi onun da iskeleti, animatörlerin hareketlerine kişilik katamayacağı kadar kısıtlıydı. Yeni şampiyonların yanında biraz demode kalmaya başlamıştı. Ona güncelleme adayı olarak baktığımızda; modelini, dokularını, iskeletini, animasyonlarını toptan güncelleyerek, onu yordle ailesinin özgün bir üyesi haline getirmek istediğimize karar verdik.

Evet, doğru duydunuz: Tristana eskiden yordle değil, megling idi. Artık resmi olarak bir yordle haline geldi! Heimerdinger’in güncellemesinde koyduğumuz standartlar üzerinden çalıştık ve temasıyla kişiliğini fiziksel olarak da yansıtmak istedik. Heimer dahi olduğu için koca kafalı, bu yüzden de yürürken biraz yalpalıyor. Öte yandan Tristana, yordle aleminin devasa bir havan topu taşıyan süper komandosu. Görünüşü eskisine oranla biraz daha yırtıcı ve doğa temalı. Gözleri daha deli bakıyor, kulakları hayvan kulağını andırıyor. Böylece “ufak tefek kız” bölgesinden çıkıp yordle’lar arasına giriyor. Roket Atlayışı ya da Gülle Atışı kullandığında devreye giren abartılı animasyonlar sayesinde, artık topu da karakterini yansıtmasına yardımcı oluyor.

tristana kostumleri