LoL’den Yeni Şampiyon “Zamanı Kıran Çocuk Ekko”

0
119 views

zamani kiran cocuk ekko

Riot Games‘in geçtiğimiz günlerde görücüye çıkan Ekko bir video ile duyurulmuştu. Şimdi de yeni şampiyonumuz Zamanı Kıran Çocuk Ekko‘nun yetenekleri, hareket kabileyeti ve kitle kontrol becerilerine dair bilgileri yayınlandı.

Zamanı Kıran Çocuk Ekko, güçlü bir suikastçi olup, oyun süresi uzadıkça kendini hissettirmeye başlayacak. En büyük özelliklerinden bir tanesi rakiplerini sersemleterek oyunu lehine çevirmek olacak.

ekko zamani kiran cocuk

Zamanı Kıran Çocuk Ekko’nun yetenekleri;

Pasif: Z-Kapsülü Rezonansı
Ekko büyüleri ve saldırılarıyla hasar verdikçe rakiplerinin üstünde Rezonans yükleri biriktirir. Aynı hedefe yapılan her üçüncü saldırı Ekko’nun pasifini tetikleyerek ilave hasar verir ve rakibi yavaşlatır. Zamane genci bu pasifi bir rakip şampiyon üzerinde tetiklerse, ayrıca etkili bir hareket hızı güçlendirmesi kazanır.

Q: Kurmalı Kapan
Ekko‘nun hedef aldığı yöne doğru fırlattığı cihaz, geçtiği yoldaki bütün rakiplere hasar verir. Cihaz azami menzile ulaştığında veya bir rakip şampiyona isabet ettiğinde açılarak, içindeki bütün rakip ve tarafsız birimleri yavaşlatan bir alan oluşturur. Bir süre geçtikten sonra cihaz kapanır ve Ekko’ya döner, dönerken yoluna çıkan tüm rakiplere fazladan hasar verir.

W: Paralel Yakınsama
Pasif: Ekko’nun normal saldırıları düşük canlı hedeflere ilave hasar verir.

Aktif: Ekko zamanda bir yırtık açarak kendisinin alternatif gerçeklikten gelen bir kopyasını oluşturur. Ekko‘nun kopyası hedef konuma doğru bir cihaz fırlatır. Cihaz bir süre sonra açılarak geniş bir yavaşlatma küresi oluşturur. Ekko kürenin içine girerse, meydana gelen patlama içerideki bütün rakipleri sersemletir ve Ekko’ya koruyucu bir kalkan verir.

E: Zaman Sıçramasık
Ekko hedef bölgeye doğru sabit bir mesafe boyunca atılır. İlk atılması sona erdiğinde Ekko’nun bir sonraki normal saldırısının menzili büyük oranda artar, ardından aniden hedefinin yanında belirerek isabet ve büyü etkileri gösteren hasar verir.

R: Kronokırılma
Ekko zamanı geri sararak kısa süreliğine hedef alınamaz ve hasar görmez hale gelir ve saniyeler önce olduğu yerde tekrar ortaya çıkar. Ekko tekrar ortaya çıktığında geçen birkaç saniyelik sürede kaybettiği canın bir kısmını geri kazanır ve yakındaki tüm rakiplere tonlarca hasar verir.

Ekko’nun beraber iyi çalıştığı şampiyonlar:

Gnar– Kayıp Halka

Mini Gnar ve Ekko oldukça iyi bir ikilidir, Kurmalı Kapan ile Bumerang Atışı yeteneklerinin uzun menzilli yavaşlatma etkili hasarı birleşince doğan dürtme potansiyeli karşısında çok az rakip şampiyon ayakta kalabilir. Ancak, Ekko’nun yıldızı Mega Gnar sahneye çıktığında gerçek anlamıyla parlamaya başlar. Zaman Sıçraması ile olay yerine vardıktan sonra Paralel Yakınsama ile GNAR! kitle kontrol kervanına katılan Ekko, Kronokırılma ile zamanı geri sarıp Mega Gnar’ın hışmından nasibini alamayan kim kaldıysa toplayabilir.

Vi – Piltover Fedaisi

Gnar gibi, Vi da Ekko’nun skorlara atılmak üzere istifade edebileceği bol miktarda kilitleme etkisine sahip bir şampiyon. Tek fark, Kayıp Halka’nın aksine Vi’ın dayak atmada kullanabileceği kendi marifetleri de mevcut. Haliyle Ekko ile birlikte takılmaya başladıklarında oldukça yıkıcı bir ikili ortaya çıkar ve karşılarına çıkabilecek pek çok rakibi zorlanmadan alaşağı etmeye yetecek ateş gücüne ve kitle kontrol potansiyeline sahip olurlar.

Draven – Görkemli Cellat

Draven için LoL’de oyunun erken safhalarında görülebilecek en güçlü nişancıdır desek çok yanlış olmaz. Ancak mesele rakipleri yerinde tutmaya gelince, Draven kitle kontrol etkilerinde balta sallama sanatında olduğu kadar becerikli değil. İşte burada devreye Ekko giriyor. Alt koridorda turlayıp rakibin nişancısı ile kulesi arasına Paralel Yakınsama atarak hedefini Draven’a veya kurduğu tuzağa doğru sürebilir. Olur da bir şekilde Paralel Yakınsama’yı es geçen olursa, Ekko bunu Kurmalı Kapan’ın kallavi yavaşlatma gücü ile telafi edebilir. Her halükarda görkemli bıyık kardeşimiz skoru almasını bilecektir.

Ekko’nun karşısında zorlandığı şampiyonlar:

LeBlanc – Hilekar

Kronokırılma’nın ne kadar güçlü bir yetenek olduğuna lafımız yok, bilhassa Ekko ultisini ne zaman kullanacağını önceden planladıysa harikalar yaratabilir. Gel gelelim, karşısına yüksek ani hasar potansiyeline sahip şampiyonlar çıkarsa Ekko takasları öyle bir farkla kaybetmeye başlar ki, sırf canını kurtarmak için bile ultisini kullanmak zorunda kalabilir. Bol hasarlı ve az bekleme süreli LeBlanc doğru hareket ederse, hasar takasındaki en etkili silahını uzunca bir süre devre dışı bırakarak Ekko’yu zor duruma sokabilir.

Fiora – Büyük Düellocu

Ekko savaşlara istediği gibi girip çıkabildikçe fazla sorun yaşamaz, hasarını verir ve fazla dayak yemeden olay yerinden uzaklaşır. Ancak, hasar takaslarından kârlı çıkmaya ve düelloların çoğundan zaferle ayrılmaya elverişli araçlara sahip olan Fiora’nın varlığı bu gidişata dur diyebilir. Ekko’nun açılış gösterisini Karşı Hamle ile savuşturduktan sonra, Fiora iki adet Hamle saldırısıyla dövüşte üstünlüğü sağlar ve geriye Hız Patlaması ile biçare Ekko’yu kesmek kalır. Ekko, Kronokırılma ile kaçmaya teşebbüs etse bile Fiora gediğine iyi oturtulmuş bir Kılıç Dansı ile peşine takılabilir.

Graves – Kanun Kaçağı

Paralel Yakınsama ve Kurmalı Kapan yetenekleri, Ekko’ya rakiplerinin büyük bir kısmına yetişmesine yetecek kadar yavaşlatma sunar. Buna karşın, Graves’in pompalı tüfeğinde aradaki mesafeyi korumasına ve takasları kazanmasına yardımcı olacak kudret mevcuttur. Sis Perdesi doğru yerde kullanıldığında Ekko’nun ikinci atılmasını bilfiil etkisiz hale getirir. Ekko aradaki mesafeyi bir şekilde kapatsa bile, Graves tam güç verilmiş bir Dağınık Atış ile karşı koyup Hızlı Tetik ile vur-kaç yaparak uzaklaşabilir.