LoL’ün Yeni Şampiyonu Kled!

0
104 views

Riot Games ekibi geçtiğimiz günlerde yeni şampiyon Kled için ipucular vermiş, neye benzediği hakkında yorumları kullanıcılarına bırakarak oyuncularını heyecanlandırmıştı.

Bugün de League of Legends‘a en katılan şampiyon Deli Bozuk Süvari Kled‘in yetenekleri tanıtıldı. Kled‘in binek hayvanı olan Skaarl ile birlikle rakiplerine nefes aldırmamak için elinden geleni ardına koymayacak gibi duruyor. Kled, bir üst koridor şampiyonu olarak kullanılacağını tahmin ediyoruz.

Alt kısımdan Deli Bozuk Süvari Kled‘in yeteneklerini ve oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

kled yetenekler

PASİF: ÖDLEK KERTENKELE SKAARL

Kled‘in kısmen güvenilir bineği Skaarl‘ın kendi can göstergesi vardır ve sahibiyle birlikte olduğu süre boyunca Kled’in yerine hasar alır. Kled’in eşyalar, rünler ve kabiliyetler üzerinden edindiği bütün ilave can, Skaarl’ı da etkiler. Kendine ait can göstergesi sıfıra indiği zaman kertenkele tabana kuvvet kaçar ve Kled’i savaşın ortasında tek başına bırakır.

Tek başına savaştığı sırada Kled’in yetenekleri değişir ve Deli Bozuk Süvari rakip şampiyonlara doğru ilerlerken hareket hızı kazanır. Kled kulelere, şampiyonlara veya destansı canavarlara saldırarak Skaarl’ın cesaretini yenileyebilir ve bu sayede ödlek bineğini geri getirebilir.

Q (BİNEKLİ): AYI OLTASI

Kled halata bağlı bir ayı kapanı atar ve kapan, üstünden geçtiği bütün rakiplere hasar vererek isabet ettiği ilk rakip şampiyonu yakalar. Deli Bozuk Süvari birkaç saniye boyunca yakalanan hedefin yakınında kalırsa halatı sarmaya başlar ve kendine doğru çektiği talihsiz kurbanına yavaşlatma etkisi uygulayıp hatırı sayılır miktarda hasar verir. Bu yetenek minyonlara ilave hasar verir.

Q (BİNEKSİZ): CEP PİŞTOVU

Kled piştovunu ateşleyerek hedef yöne bir dizi saçma gönderirken kendisi de geri savrulur.

W: VAHŞET SEVDASI (PASİF)

Kled’in normal saldırıları hışma kapılmasını ve sonraki dört normal saldırısının saldırı hızı kazanmasını sağlar. Hışımla yaptığı dördüncü vuruş, hedefinin azami canının belli bir oranına bağlı olarak ilave hasar verir.

E: YARDIR (SADECE BİNEKLİ)

Kled ve Skaarl hedef alana doğru atılarak yollarına çıkan rakiplere hasar verir ve geçici süreliğine hareket hızı artışı kazanır. Yardır bir şampiyon ya da büyük canavara isabet ederse, Kled ve Skaarl bu yeteneği tekrar kullanarak isabet alan hedefin üzerinden yeniden geçip ona ikinci bir defa hasar verebilir.

R: HÜCUUUUUUUUM!!! (SADECE BİNEKLİ)

Kled ve Skaarl hedef konuma hücum ederek bir kalkan oluşturur ve arkalarındaki bütün takım arkadaşlarının hareket hızını arttırır. Skaarl karşılaşılan ilk rakibe yönelip toslayarak hedefin azami canının belli oranına eşdeğer hasar verir.

Kled’in Birlikte Uyumlu Olduğu Şampiyonlar

Peri Sihirbaz, Lulu
İki can göstergesi olsa da, Kled’e tank demek doğru olmaz. Peri Sihirbaz’ın sağladığı kalkan ve güçlendirmeler, Kled’in normalde çok kırılgan kalacağı çatışmalarda daha uzun süre dayanmasını veya bineğinden inmişse sakin sakin kudurmasını mümkün kılar.

Demacia’nın Kudreti, Garen
Kled’in hareket potansiyeli düşük takım arkadaşları, Deli Bozuk Süvari’yle birlikte savaş için Hücuuuuuuuum!!! ederken bir anda hızlanıverir. Demacia’nın Kudreti yüreğiyle kılıcını Kled’in davasına adarsa, ikili düşman cephesini yarıp geçecek hız ve güce kavuşabilir.

Madalyonun İki Yüzü, Kindred
Kled bineğinden her indiğinde bir seçim yapmak zorunda: Mücadeleye devam edip Skaarl’ın cesaret toplamasını sağlamaya çalışmak ya da tası tarağı toplayıp güvenli bir yere çekilmek. Yakınlarında Kindred varsa Deli Bozuk Süvari’nin karar vermesi çok daha kolaylaşır: Kuzunun Şefkati, Kled’e gözünü karartıp mücadeleyi sürdürmesi ve bu sayede ödlek bineğine tekrar atlayıp savaşa daha da güçlü devam etmesi için gümüş tepside bir fırsat sunar.

Kled’in Karşısında Zorlandığı Şampiyonlar

Işık Leydisi, Lux
Karşılarında hem kitle kontrol yetenekleri olan hem de anlık hasar verebilen bir rakip olunca Kled ve Skaarl’ın iddialarını korumaları kolay sayılmaz. Işık Leydisi, yordle-kertenkele ikilisini Işık Bağı’yla yakalarsa kurbanları daha karşılık bile veremeden ikisini de Son Parıltı’yla sonsuzluğa gönderebilir.

Fırtınanın Hiddeti, Janna
Kled’i çatışmadan düşürüp yavaşlatabilen rakipler, Kled’in sansarlarla dolu kafasını epey ağrıtabilir. Seri bir Uğultulu Kasırga veya Muson, iddialı Hücuuuuuuuum!!! girişimlerini ansızın Yandıııııııımmm!!! feryadıyla sonlandırabilir.

Yaman Topçu, Tristana
Yaman Topçu’nun oyunun ileri safhalarındaki menzili, bineğinden ayrı kalan Kled’i takım savaşlarına yanaşmadan önce iki defa düşünmeye zorlayabilir. Üstelik hem Roket Atlayışı hem de Gülle Atışı, Deli Bozuk Süvari’nin en büyük avantajlarından biri olan rakibinin ensesinden düşmeme becerisini etkisiz bırakabilir.