Valilik Bilgisayar Oyunlarını Yasakladı

0
30 views

valilik_oyunlari_yasakladi

Balıkesir Valiliği yaptığı denetlemeler sonucunda “yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı” gibi temalar içeren 6 bilgisayar oyununun internet kafelerde yasakladı.

Balıkesir Valiliği, “İşyerlerindeki bilgisayarlarda, uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşındaki küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz” hükmünü içeren 9/g maddesine dayanarak bilgisayar oyunlarının incelenip, değerlendirilmesi amacıyla akademisyenlerden ve uzmanlardan oluşan bir komisyon kurdu.

Komisyon 56 bilgisayar ve demoları inceleyerek yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar içeren Grand Theft Auto (GTA), Hitman, Bloodrayne, Battlefield Vietnam, The Godfather 1-2, Metin 2 adlı oyunların internet kafelerde oynatılmasının sakıncalı olacağını belirten bir rapor hazırlayıp, valilik makamına sundu.

Sadece 18 yaş üstü için uygun bulunan bu oyunların internet kafelerde oynatılmamasını kararlaştıran Valilik oyun yasağını kafe sahiplerine yazıyla duyurdu. Ayrıca web sitesinden ilan ederek kararı uygulamaya geçirdi. İnternet sitelerinin bu karar sonrası bu oyunları sildiği belirtildi.

Yasaklanan oyunlar

– Grand Theft Auto
– Hitman
– Bloodrayne 1-2
– Battlefield Vietnam
– The Godfather 1-2
– Metin 2

 

Kaynak: Merlinin Kazanı