Yaman Topçu Tristana İncelemesi

0
1878

League of Legends‘ın yenilenen şampiyonlarından biri olan Yaman Topçu Tristana incelemesi ile karşınızdayız.

Tristana Oyun Tarzı

Tristana başına buyruk, gözü pek bir komando. Diğer şampiyonların çoğundan daha ufak olsada cesareti sayesinde sıcak çatışmaların göbeğine dalıp emektar silahı topatanla rakip tek tek patlatıyor.

Oyunda son derece hareketli nişancı olan Tristana, oyun sonlarında kazandığı ek menzille rakiplerini belli bir mesafeden dürtüp üzerilerine zıplayarak verdiği ani toplu hasarla hem skorları topluyor hemde bekleme sürelerini sıfırlıyor.

Yaman-Topcu-Tristana-incelemesi

Yenetekler

Göz, gez, arpacık:

Tristana‘nın pasifi göz, gez, arpacık seviye atladıkça normal saldırılarının ve hedeflenen yeteneklerinin menzili artıyor. Yani oyuna ortalama menzille başlamasına rağmen 18. seviyeye geldiğinde rakiplerini yedi Teemo’luk mesafeye gönderebiliyor.

Q- Seri Ateş

Tristana‘nın Q’su Seri Ateş, birkaç saniye saldırı hızını büyük miktarda arttırıyor. Seri Ateş’i yetenek süresi boyunca saldırabilecek kesin hedefleriniz olduğunda kullanın. Kısa süren bu yeteneğin uzun bir bekleme süresi var. Bunuda mutlaka hesaba katın.

W- Roket Atlayışı

Tristana‘nın W’su Roket Atlayışı kısa bir beklemeden sonra hedef noktaya doğru sıçrar, ve indiği yerdeki tüm rakiplere hasar vererek onları yavaşlatır. Bu atlayışta Tristana rakipten ne kadar uzaktaysa havada o kadar uzun kalır.

Bununla birlikte kendisi süper bir komando olduğu için havadayken diğer yeteneklerinide kullanabilir. Burdaki en önemli nokta skor yada asist almanın Roket Atlayışı’nın bekleme süresinin sıfırlaması. Yani sınırsız mananız ve ölmek üzere olan sınırsız rakibiniz olsa sonsuza kadar zıplayabilirsiniz.

İpucu: Roket Atlayışı’nı rakip ormancının baskınlarından kurtulmak için saklayın. Yeteneğin menzili oldukça uzun olduğundan Tristana koridorda çoğu nişancıdan çok daha uzağa güvenle açılabilir.

E- Patlayıcı Yük

Tristana‘nın E’si Patlayıcı Yük’ün hem pasif hemde aktif özellikleri var. Pasif olarak Tristana‘nın normal saldırılarla öldürdüğü herşeyin patlamasını ve çevresindeki rakip birimlere zarar vermesini sağlıyor.

Etkinleştirildiğinde ise Tristana’nın rakip rakip birime yolladığı bomba hedefe yapışır ve birkaç saniye sonra patlyarak çevresindeki tüm rakiplere hasar verir. Tristana, bombanın yapıştığı rakibe saldırarak patlamanın vereceği hasarı arttırabilir. Normal saldırılarıyla bombayı son yüküne kadar güçlendirirse hemen ardından gelen ilk normal saldırısıyla bombayı erken patlatabilir.

İpucu: Üzerinde Patlayıcı Yük’ü olan bir rakibe roket atlayışı ile atlarsa bombanın ne kadar güçlendirilmiş olduğuna bağlı olarak fazladan hasar verir. Ve yine bombanın yüklerine bağlı olarak bu atlayışla bombayı erken patlatabilir.

Son olarak Tristana, Patlayıcı Yük’ü rakip kulelerede yollayabilir. Bu durumda patlama çok daha büyük olur ve kuleyede hasar verir.

Patlayıcı Yük’ü rakip kulelerde kullanarak koridorunuzu ittirip, rakip takımı kuşatma altına alabilirsiniz. Pasifi koridorda işlerinizi kolaylaştırırken, yüklenmiş bombada kuleleri  rahatça almanızı sağlıyor.

R- Gülle Atışı

Tristana hedefteki rakibe yolladığı dev gülle ile rakibe sağlam hasar verir, rakibi geri savurur. Bu güçlü atış çevredeki diğer rakiplere hasar vermeden onlarıda geri savurur. Yetenek seviye atladıkça geri savurma mesafeside artar. Yani oyun sonlarına doğru Tris, bu yetenekle rakiplerini çoğu duvarların arkasına yollayabilir.

İpucu: Gülle Atışı‘nın çatışma başlatan şampiyonlardan uzaklaşmak için kullanın geri savurma etkisi rakipten kaçmak yada onu kesmek için gerekli olan birkaç saniyeyi verir.

Yetenek Komboları;

E-Q-W-R-W

Bu Tristana‘nın en ölümcül ani hasar combosu. Öncelikle rakibe Patlayıcı Yük’ü gönderin ardından Seri Ateş’i kullanarak bombayı olabildiğince çabuk güçlendirin. Patlamaya hazır hale geldiğinde Roket Atlayışı’yla dalıp büyük miktarda hasar verin. Eğer rakip hala ölmediyse normal saldırıları ve Gülle Atışı’nı kullanarak şık bir sayı alın. Rakip ölünce o esnadaki durumunuza göre Roket Atlayışı’yla yeni hedefler arayabilir yada güvenle ordan uzaklaşabilirsiniz.

W-R

Roket Atlayışı esnasında Gülle Atışı’nı kullanarak ortaya çıkarabileceğiniz çeşitli combolar var. Bunlardan en saldırganı Roket Atlayışı’yla rakibin üzerinden geçerken tam tepesine Gülle Atışı yapmak olabilir. Savunma seçeneklerinden biriyse Gülle Atışı’nın gerçekleştirme animasyonunu fazladan beklememek için bu yeteneği Roket Atlayışı’yla tehlikeden kaçarken kullanmak..

tristana combo

E-Q-R

Klasik takım çalışmalarında rakip tanklar ve dövüşçüler olabildiğince burnunuzun dibine girmeye çalışacak. Gülle Atışı kendi başına bu güçlü rakiplerden kurtulmak için önemli bir silah olsada, Tris bu yeteneği üstüne Patlayıcı Yük’ü yerleştirip seri ateşle güçlendirilmiş bir rakibi kendi rakibinin arasına yollayarakta kullanabilir. Toplu kıyım yapmak istiyorsanız tabi..

tristana combo-1

Oynanış;

Patlayıcı Yük’ü 1. seviyede açıp, aktif bir çekilde koridorunuzu ittirirseniz büyük ihtimalde 2. seviyeye rakiplerinizden önce ulaşırsınız. Bu avantajı seviye atlar atlamaz agresif oynarak ilk kan avantajına dönüştürüp gelen ek altında koridorda üstünlük sağlayın. Tristana doğru oynandığında oyunun erken bölümlerinde bile tek başına suikastçi tarzı hamleler yapabilir.

Patlayıcı Yük’ü rakip kulelerde kullanmak, rakibin savunmasını dağıtmak için başarılı bir yöntem. Bu patlama sayesinde durumun farkında olmayan rakipleri gafil avlayabilir yada geri dönmelerini engelleyebilirsiniz.

Dayanıksız bir nişancı olan Tristana, rakip suikastçilerin ve dövüşlerin en önemli hedefi. Neyseki bu tip takaslardan sağ çıkmasını sağlayabilecek yetenek setine sahip. Roket Atlayışı’yla ani saldırılardan kaçabilirsiniz.

İpucu: Rakip takımın üstüne atlamak sağlam hasar versede skor gelmezse çok savunmasız olacağınızı ve kaçış mekanizmanızın bekleme süresinde olacağını unutmayın. Aşarı saldırgan size oyun kaybettirebilir.

 

“Benden fazla ateş edebileceğini mi sanıyorsun? Bana ayak uyduramazsın babalık..”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here