Gelin Sizde Okey Oynamasını Öğrenin!

0
53 views

Bugünlerde çok yaygın olan ve her yaştan herkesin oynamaktan zevk aldığı masa oyunlarından bir tanesi Okey olmaktadır. Aslında çok kolay, fakat aynı zamanda hesap yapmayı bilmeniz gerekiyor. Okey oyunlarında düz okey veya 101 oyunu olarak ta oynayabilirsiniz. Oyunu oynarken tekli, yani tek başınıza veya çiftli, yani karşınızdaki kişi ile eş olup oynayabilirsiniz. Okey gerçekten çok eğlencelidir ve vaktin nasıl geçtiğini bile anlayamıyorsunuz. Okey Oyna için bir uzman olmanıza gerek yok. Okey kesinlikle bilardo gibi değildir. Öncelikle oyuna başlamadan önce dört kişi olmanız gerekiyor ve ayrıca bütün malzemelere sahip olmanız lazım. Okeyde bir tane defter ve kalem, bunun yanı sıra okey taşları ve dört adet ıstakaya ihtiyacınız vardır.

Oyuna başlarken zar atarak başlanır. Eğer tekli olarak oynuyorsanız, oyuna başlayacak kişi zarı iki defa atar, eğer çift kişi ile eşli oynuyorsanız, birini siz atarsınız, diğerini ise karşınızdaki eşiniz atar. Okey oyunu hızlı ve seri olmanızı gerektiren bir oyundur. Bu yüzden oyunu oynarken, sadece ona odaklanmanız gerekiyor. Zarlar atıldıktan sonra, taşlar dağıtılır ve oyun başlar. Düz okey oyunlarında, amacınız elinizdeki perleri tamlamak ve ona göre açmak ama eğer 101 okey oyununu oynuyorsanız, öncelikle elinizdeki perlerin toplamının 101 olması gerekmektedir. Okeyde per, taşların yan yana üçer adet halinde dizilmesine denilmektedir.

Eğlenceli bir oyundur, fakat çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer oyuna konsantre olmazsanız yanlış taşları bile atabilirsiniz. Okeyde önemli olan joker ve okeyin hangi taşlar olduğunu bilmenizdir. Okey oyunu iki taş okey taşından ibarettir ve bu taşlar sizi oyunda kurtarıyor. Okey taşları istediğiniz yere koyup perleri tamamlayabilirsiniz. Eğer okey taşını yanlışlıkla atarsanız ceza puanı alırsınız, bu yüzden elinizde bulunan bütün taşlara dikkat etmeniz lazım. Okey oyununda istediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce en yüksek puanı belirlemeniz gerekiyor ve belirledikten sonra, kazandıkça düşürüyorsunuz. Usta Okey oyunu yıllardan beri var olan bir masa oyunu olup çoğu zaman kahvehanelerde oynanmıştır.

Artık birçok gencinde oynadığı bir oyun olarak bilinir ve sadece masalarda değil, artık birçok kişi teknoloji sayesinde bilgisayar üzerinden de oynayabiliyor. Hatta hesap yapmak istemeyenler genellikle bilgisayar üzerinden oynuyor ki hesap konusunda zorluk çekmesinler. Okey oyunu aslında tamamen Türkiye’ye özgü bir masa oyunudur. Elbette artık internet olduğu için yerli ve yabancı, birçok kişi oynuyor, fakat genel çıkış noktası Türkiye olarak bilinmiştir. Okey oyunu öyle bir zamanı geçiriyor ki, bazıları akşamdan oturup sabaha kadar oynayabiliyorlar. Bir nevi alışkanlık bile yapabiliyor. Eğlenceli bir oyun, fakat alışkanlık yapmaması gerekir, çünkü alışkanlık yaparsa bırakamazsınız ve haliyle hayat dengeniz bozulur.

Mutlaka birçok evde Okey oyunu bulunur. En yakın arkadaşlarınız veya misafirleriniz geldiği zaman, oynamaya başlayabilirsiniz. Okuldan arkadaşlarınız ile beraber oynayabilirsiniz, hatta öğrenciler arası olduğu zaman turnuvalar bile düzenlenebilir. Okey oyunu tamamen zevk ve eğlence ama aynı zamanda hesabın yapılması gerektiği bir oyundur. Hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz ve öğrendiğiniz zamanda ise, hesaplamayı hiç düşünmeden oyunu oynayabilirsiniz. Her şey daha da kolay bir hale gelecektir. Sizde evinize bir tane Okey takımı alın ve arkadaşlarınızı çağırıp hep beraber oynayın. Hem sohbet edin, hem oyun oynayın, hem de atıştırmalıklarınızı yiyin. Mutlaka eğlenceli birkaç saat geçireceksiniz. Okey oyunu tamamen hızlılık ve serilik ile alakalıdır. Siz ne kadar seri ve kuralına göre oynarsanız, oyun hem o kadar eğlenceli ve kazanmanız daha da kolay olmaktadır.