Online Oyunlar

0
148 views

online-oyunlar

Online Oyunlar, internetin yaygınlaşması ile yıllar önce oyunseverlerin dikkatini üzerine çekmiş bir kategoridir. Oyun firmaları butür oyunlar üzerine yoğunlaşarak günümüzün trendi haline getirdiler.Kendi arasında bir farklı kategoriler olarak bilinselerde (mmorpg, mmofps, mmotps, mmorts, mmospor vs) hepsinin ortak noktası çevrimiçi olarak oynanabilmesi olmuştur.İndirilebilir mmo oyunlar haricinde tarayıcı üzerinden oynanan browser oyunlarıda freetoplay olarak geçebiliyor.

Dünya üzerinde en çok ilgi gören oyunlardan bir tanesi;

League of Legends, DotA tarzı bir oyundur. Riot Games’in geliştirdiği oyunda 50 den fazla karakter bulunuyor. Her ne kadar harita seçeneği sınırlı sayıda olsada sürekli kendini değiştiren bir yapısı olduğu için oyunda sıkılmaya fırsat kalmıyor.Şampiyon sayısına her geçen gün bir yenisi eklenebiliyor.Ayrıca 30 lvl e ulaştığınızda dereceli sisteme girerek her kazandığınız maçta ligden yükselme, kaybettiğiniz maçlarda da ligden düşme ihtimaliniz bulunuyor.Kazandığınız maçlardan alacağınız IP (itibar puanı) ile şampiyon alabilir, rünler ile şampiyonunuzu güçlendirebilirsiniz.Ücretli olarak alacağınız RP (riot puanı) ile oyunda güçlü olmanız mümkün değil.Diğer MMO oyunlardan ayrılan en büyük özelliği bu olsa gerek.

Ayrıca Dünya genelinde ELC, Wildcard, Dünya Şampiyonası isminde farklı turnuvaları bulunuyor.E-Spor olarak bunları izlemek ve takım tutmak oldukça zevkli olabiliyor.

LoL ve benzeri oyunların bir çoğunu MMO Oyunlar sayfasında bulabilirsiniz.