PC Oyunları Konsolları Geride Bıraktı!

0
63 views

Oyuncuların konsolu bilgisayara tercih ettiği zamanlar yavaş yavaş geride kaldı. Bunun pek çok sebebi var elbette ama göze çarpan ilk sebep konsolun artık lüks harcama kategorisine girmesi.

Konsolun kafa karışıklığından uzak tek bir sistemle oyuncuları rahat ettirmesi gerekçesiyle tercih edildiği dönemler artık geride kalmış durumda. Oyuncular yavaş yavaş bilgisayar oyunlarına ağırlık vermeye başladı, çünkü oyunları çalıştırabilecek minimum maliyetli bir bilgisayar oluşturmak artık çok kolay. Konsol oyunlarının hemen hemen hepsinin bilgisayar versiyonlarının da çıktığını göz önüne alır, fiyat farkını da üstüne eklersek konsol oyunculuğu artık biraz lükse kaçıyor.

playstation 3

PCR‘ın yaptığı habere göre DFC Intelligence‘ın hazırladığı rapor da bundan farklı veriler sunmuyor. Rapora göre oyuncular bilgisayar oyunları için daha fazla para harcıyor. Bilgisayarın artık neredeyse bir gerekliliğe dönüştüğü bu çağda, karşılayabilen herkesin evinde ortalama bir bilgisayarın olduğu göz önüne alınırsa bilgisayar oyunlarının konsolu geride bırakması çok da şaşırılacak bir sonuç değil. Üstelik bilgisayarda oyun oynamak için illa oyuna para ödemeniz gerekmiyor. Son dönemin yeni bağımlılığı olan MOBA’lar ücretsiz oyun deneyimi sunarak oyuncuları kendine çekme konusunda oldukça başarılı.

LOL-and-DOta

DFC Intelligence’ın sahibi David Cole da bu noktaya değiniyor. League of Legends ve Dota 2′nin piyasa üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu söyleyen Cole, bu oyunların insanların diğer ürünleri daha az kullanmasına yol açtığına da dikkat çekiyor. MOBA’lardaki seviye sistemi ciddi anlamda başında oturup hesabınızı geliştirmenize sebebiyet verdiği için oyuncunun tüm vaktini alıyor. Ücretsiz oyunları bir kenara bırakırsak bilgisayar oyunları için yapılan özel indirimler ve bu indirimlerin bulunduğu platformların hazırladığı güzel kampanyalar söz konusu olduğunda konsol oyunları da bir kenara itilmiş oluyor.

Bu sonuçlar tabii ki konsolların varlığını, çıkışını veya üretilen oyunların sayısını değiştirecek değil. Konsol keyfinin de bir başka olduğunu inkar etmenin bir anlamı yok. Sadece konsol için hazırlanan çok kaliteli yapımların varlığı da aşikar. Yine de bilgisayar oyunlarının oyuncunun bütçesine daha yardımcı olduğu bir gerçek.