Shovel Knight İncelemesi

0
140 views

Shovel-Knight-Wallpaper-HD

Son dönemde retro oyunlarda ciddi bir şekilde artış olduğunu görmekteyiz. NES’teki 2 boyutlu aksiyon-platform oyunlarını sevenler Shovel Knight incelemesini kaçırmasın.

Yıl olmuş 2014, hala kafamıza sürüsüne bereket retro oyun düşüyor. NES dönemi 8-bit grafiklerle hala karşılaşıyor olmamız biraz enteresan gelebilir belki size ancak dönemin oyuncuları için Shovel Knight gibi oyunlar tam bir nimet aslında.

Oyun sektöründeki arz-talep dengesi belirli aralıkla değişkenlik gösteriyor. Grafiklerin yeni gelişmeye başladığı yıllarda herkes çok daha iyisini görebilmeyi talep ediyordu mesela. Yapımcılar da bu doğrultuda oyunların doğduğu yıllardaki pek çok önemli unsuru göz ardı edip en iyi grafiği yaratmaya odaklandı. 10 yıllık bu dönem, içi boş ama güzel görünen oyunların çağı olarak nitelendirilebilir. Son birkaç yıl ise geçmişe duyulan özlem talebini ortaya çıkarmış durumda. Grafikten çok daha fazlası sunan oyunlarla yetişmiş NES dönemi çocukları yeni oyunlarda aradıklarını bulamadıkça sesleri daha çok çıkmaya başladı. Hal böyle olunca da, son dönemde pek çok 8-bit grafiklere sahip, “old school” olarak adlandırılan oyunla karşılaşır olduk. Shovel Knight, bu furyanın en son üyesi olabilir ancak şimdiye kadar gördüklerimiz arasında belki de en iyisi.