Nokia Lumia 925 Londra’da Tanıtıldı

1
82 views

Nokia_Lumia_925_1

Geçtiğimiz hafta sonunda Amerika’ya özel olarak geliştirilen Lumia 928i görücüye çıkaran Nokia, şimdi de uluslararası pazar için geliştirdiği yeni akıllı telefonu Lumia 925‘i Londra’da düzenlenen etkinlikte tanıttı. Teknik detay bakımından neredeyse Lumia 928 ile aynı olan Lumia 925 sahip olduğu malzeme kalitesiyle Lumia 920 ve Lumia 928′den ayrılıyor. Nokia, Lumia 925′in çerçeve kısmında alüminyum, arka kısmında ise polikarbonat malzeme kullanılıyor. Nokia’nın alüminyum malzeme tercihinde bulunmasındaki sebep ise cihazın daha hafif olmasını sağlamak.

Nokia_Lumia_925

 

Düşük ışıkta en iyi fotoğraf performansına sahip akıllı telefon olarak tanımlanan Lumia 925, 8,7 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera ile geliyor. Nokia, Lumia 928 ve 920 modellerinde beş bileşenli bir lens kullanmıştı. Finlandiyalı şirket yeni akıllı telefonu Lumia 925′de ise altı bileşenli f/2.0 Carl Zeiss lens tercihinde bulunmuş.

Cihazın altı bileşenli lense sahip olması daha fazla ışığın girmesine ve fotoğrafların daha keskin çıkmasına imkan tanıyor. Optik görüntü sabitleyen CMOS sensörün ve çift flaşın da yer aldığı akıllı telefon, Lumia 928′de de kullanılan Nokia Smart Camera uygulamasını destekliyor. Uygulama kullanıcıların 2,5 saniyede 10 adet 5 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekmesine olanak tanıyor. Ayrıca çekilen fotoğraflar daha sonra düzenlenebiliyor. Kullanıcılar Motion Focus özelliği ile arka planı bulanıklaştırıp nesneyi arka plandan kolay bir şekilde ayırabiliyor.

Nokia, görüntüleme uzmanı Scalado‘dan aldığı bir teknoloji sayesinde grup çekim özelliği sayesinde yeniliğe gitmiş durumda. Kullanıcılar  grup çekim özelliği sayesinde farklı fotoğraflara ait surat ifadelerini tek bir fotoğrafta toplayabiliyor. 10 kareden hareketli detayları toplamaya imkan tanıyan Action Shot isimli özellik ise detayların hepsini tek bir görüntüye yerleştiriyor. Nokia Camera Lens isimli uygulamaya ise GIF animasyonlar oluşturmanıza imkan tanıyan Cinemagram uygulamasının dahil edilidiğini de belirtmekte yarar var.

Biraz da sizlere cihazın teknik detalarıyla ilgili bilgiler verelim. Gücünü 1,5 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 işlemciden alan Windows Phone 8′li akıllı telefon, Lumia 928′de olduğu gibi 1280×768 piksel çözünürlüklü 4,5 inç OLED PureMotion HD+ ekranı bünyesinde barındırıyor. Eldivenle kullanım imkanını da kullanıcılara sunan akıllı telefon, 139 gram ağırlığa ve 127,5 x 70,5 x 8,5 mm ölçülere sahip. 1,2 megapiksel ön kameranın kullanıldığı cihazda 16 GB dahili depolama alanı ve 1 GB RAM bulunuyor. Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0, yakın saha iletişimi (NFC), beş bant LTE ve A-GPS ise cihazın bağlantı noktaları arasında. 2000 mAh kapasiteli pilin kullanıldığı akıllı telefon önümüzdeki ay 469 eurodan piyasaya sürülecek.

Kaynak: Log