Yeraltındaki Dehşet Rek’Sai İncelemesi

0
58 views

League of Legends‘ın yeni şampiyonu Yeraltındaki Dehşet Rek’Sai‘nin incelemesi ile karşınızdayız. Yeni şampiyonun incelemesinde sizlere püf noklarını ve ipucularını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kalista Oyun Tarzı ve Kostümler

Shurima Çölü‘nde avlanan korkunç Xer’Sai’lerin Kraliçesi Rek’Sai bölgenin en vahşi yırtıcısı. Bu sinsi ve acımasız şampiyon avının hareketlerini uzaktan hissediyor ve onu parçalamak için yerinaltından ilerliyor.

Oyunda Rek’Sai tünelleri sayesinde yeraltında ilerleyebilen ve avının hareketini gizlice takip edebilen hareketli ve güçlü bir tehdit.

rek sai inceleme

Yenetekler

Pasif – Xer’Sai’nin Öfkesi

Rek’Sai normal saldırısı yada yetenekleriyle hasar verdikçe öfke biriktirir ve çatışmadan belli bir süre uzak kaldığında öfke miktarı azalır. Rek’Sai yeraltına her indiğinde öfke harcayarak canını yeniler yüzeye çıkmak bu iyileşmeyi durdursada geriye kalan öfkeside azalmaz.

Birikmiş öfkenizi ziyan etmemek için çatışmak dışındayken devamlı yeraltında dolaşın. Can yenilemesi Rek’Sai’yi zamanla hasar veren yetenekler karşısında güçlü kıldığı gibi orman kamplarını temizlerken de diğer iki ayaklı ormancılara kıyasla devamlı üsse dönüp can doldurmak zorunda olmadan bi sürü altını ve deneyimi cebe indirmenizi sağlar.

Q- Kraliçe’nin Gazabı

Yüzeydeki Q’su Kraliçe’nin Gazabı’yla Rek’Sai sonraki üç normal saldırısıyla etrafında yer alan rakiplere ilave hasar verir. Kraliçe’nin Gazabı’nın bekleme süresi oldukça kısadır. Ve Rek’Sai‘nin saldırı animasyonunu sıfırlar. Bu yüzden iyi zamanlamayla kullanıldığında verilen hasar büyük oranda artar.

Unutmayın rakibe verilen her hasarla Rek’Sai öfke biriktirir. Yani Kraliçe’nin Gazabı onun en kısa yoldan çıldırmasını sağlar.

Kraliçe’nin Gazabı İpucu: Kraliçe’nin Gazabı’nı güçlü kampları biçerken yada takım savaşlarında kullanın. Pasifinizden gelen can yenilemesini arttırmak için ormanda keskin gaga yada alaca kurtlara öncelik verin.

Rek’Sai gömüldüğünde Q’su değişik Avına Güdümlü olur. Ve hedef yönüne doğru hiçlik enerjisi yüklü toprak parçaları fırlatır. Bu yetenek atışı hedefe isabet ettiğinde patlayarak alan etkili hasar ve çarptığı tüm rakipleri görünür kılar.

Avına Güdümlü İpucu: Rakip ormanda dolaşırken avına güdümlüyü kullanarak rakiplerin kamplarda olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hareketsiz kamplar sarsıntı duyusunda gözükmeyeceğinden bu kampları hızlıca temizleyebilirsiniz.

W- Gömül

Düşük bekleme süresi sahip Gömül sayesinde Rek’Sai yeraltına inerek sorunsuzca birimlerin içinden geçebilir ve ek hareket hızı kazanır. Fakat bu konumda normal saldırılarını kaybettiği gibi görüş menzilide azalır. Diğer aktif yeteneklerinin yanısıra yeraltındayken sarsıntı duyusu kazanır. ve etrafındaki geniş bir alanda gerçekleşen tüm hareketleri hissedebilir.

Sarsıntı duyusu rakip şampiyonlarla diğer hedefler arasında farkı anlayabiliyor olsa da sadecehareket tespit edebilir. Yani Rek’Sai sabit duran rakipleri hissedemez. Hedefler hareketsiz kaldıklarında sarsıntı duyusunda görünmezler. Bu esnada görüşü önemli ölçüde azalsada ona yetenek atışı yada normal saldırıyla vuran rakipleri hala görebilir. Son olarak Rek’Sai yeraltında olsa bile rakiplerinden gizlenemez. Diğer bütün şampiyonlar gibi Rek’Sai rakipleri tarafından görülebilir.

Gömülüyken W’sunu tekrar kullanıp yüzeye çıkabilir. Yüzeyde görüşü normale dönse de yeraltına indiğinde gelen ilave özellikleri kaybeder. Rakiplerin altından yüzeye çıkmak onlara hasar verdiği gibi onları havaya da savurur. Savrulma mesafesi Rek’Sai’nin rakibe yakınlığına göre artar. Ancak Gömül ve Yüzeye Çık’ın bekleme süreleri düşük olasada aynı hedef kısa süre içinde havaya savrulamaz.

İpucu: Haritada dolaşırken yeraltında kalın. Sağladığı ilave hareket hızı ormanda daha hızlı dolaşmanızı ve baskınlar için doğrum konumlanmanızı sağlar. Ayrıca görüşün olmadığı bölgelerde rakiplerin sartıntı duyusunu kullanarak takip edin.

E- Hiddetli Isırık

Bu tek hedefe yapılan saldırının etkisi Rek’Sai’nin öfkesi oranında artar ve öfke çubuğu tamamen dolduğuında gerçek hasar verir.

Hiddetki Isırığı, rakibe son darbeyi vurmak için saklamak pasiften gelen öfkeninde artmasını sağlar. Bu şekilde yeteneğin azemi hasar vermesini sağlayabilir ve iyi zamanda kullanılan çarp ile blirkte orman kampını sorunsuz bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Gömülü halde Tünel Kaz: Hedef yönde başlangıç ve bitiş noktaları olan sabit uzunlukta bir tünel kazar. Rek’Sai bir kere kazdığı bir tünelde daha sonra ileri geri gezebilir, engellerin ve duvarların altından geçebilir. Fakat tüneli başkaları kullanamaz.

Bu tüneller uzun süre ayakta kalabilir. Ama Rek’Sai’nin sürekli ileri geri tünelleri kullanmasını engellemek adına kendine özel bekleme süreleri bulunur. Rek’Sai’nin kazabileceği tünel sayısı oldukça fazla olsada bu tüneller rakipler tarafından yok edilebilir. Rakipler üzerlerinde kısa bir süre durduğunda tüneller çöker, ancak Rek’Sai içindeyse çökmez.

Rakip bir şampiyon tüneli gördükten sonra o tünel ayakta olduğu sürece rakibin haritasında görülür. Son olarak Rek’Sai tünel kazarken çarp büyüsü haricindeki yeteneklerini kullanamaz.

İpucu: Tünellerinizi kullanarak harita boyunca sağlam bir yer ağı oluşturun. Tünellerde ilermenin verdiği ilave hareket hızı sayesinde avınıza beklenmedik açılardan yaklaşabilirsiniz.

R- Hiçlik Hücumu

Rek’Sai ultisi Hiçlik Hücumu hem aktif hemde pasif etkilere sahip. Pasif olarak Rek’Sai’nin saldırı hızını arttırır. Kullanıldığında ise haritanın herhangi bir yerindeki tünellerden birine almasını ve kısa süre odaklandıktan sonra tüm haritada yankılanan bir çığlıkla zemine gömülüp hızla seçilen tünele doğru ilerlemesini sağlar.

Burda dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta var. Öncelikle Hiçlik Hücumu’nun odaklanması, Rek’Sai rakip şampiyondan yada kulelerden hasar aldığında veya ağır kitle kontrol etkilerine maruz kaldığında kesintiye uğrayabilir. Bununla birlikte bir defa ileriye atıldıktan sonra artık onu durdurmak mümkün değildir. Ve seçilen tünel ne kadar uzakta olursa olsun her yere aynı sürede ulaşır.

Ayrıca Rek’Sai, Hiçlik Hücumu’nu ister gömülüyken istersede yüzeydeyken kullanabilir. Ancak seçilen tünelden gömülü biçimde çıkar. Son olarak eğer rakipler Rek’Sai’nin seçtiği tünelin çıkışını göremiyorlarsa Rek’Sai’nin de nereye gittiğini göremezler.

İpucu: Hiçlik Hücumu dirildikten yada üsse döndükten sonra hızla konum almak için kullanın.

rek sai incelemesi

Yetenek Komboları;

Öncelikle karşı ormanın sınırlarında dolaşırken fısıltı duyusunu sağladığı bilgiden faydalanın.

Rakip ormancı ortalarda yoksa kamp alanını Avına Güdümlü kullanarak kontrol edin.Eğer kontrol ettiğiniz kamp dolu durumdaysa saldırmadan önce hemen zemine dalın ardından Yüzeye Çık ve Kraliçe’nin Gazabı kombosuyla kamptaki canavarlara girişin. Hiddetli Isırık’la son vuruşu yaparak açtığınız tüneli kullanarak tehlikeden uzaklaşın.

Oynanış;

Çoğu şampiyondan daha fazla yeteneği olan Rek’Sai’nin erken baskın potansiyeli oldukça büyük. Bu yüzden temel güçlendirmeleri alır almaz koridorlara yönelmelisiniz.

Rek’Sai, Kassadin gibi hareketli şampiyonlarda dahil kaçan rakipleri kovalamakta ve yakalamakta adeta yolların kraliçesi.

Unutmamak lazım Rek’Sai aşırı bir tank şampiyon değil. Tünellerin sağladığı hız artışı rakibe çabuk ulaşmasını sağlasada onu destekliyecek takım arkadaşları yakında değilse pozisyon dışında kalabilir. Kovalamayı fazla abartmayın..!

 

12-18 Aralık tarihleri arasında Rek’Sai ve Eternum Rek’Sai kostümünü sadece 1462 RP‘ye (normalde 1950 RP) ya da Eternum Rek’Sai’yi 975 RP‘ye (normalde 1350 RP) edinebilirsiniz.